Nasilje na internetu

Teško je tačno odrediti koliko je maltretiranje putem interneta među djecom uobičajeno. Različite studije različito mjere cyberbullying. Definicija onoga što uključuje cyberbullying takođe može varirati u istraživanjima. Jedna stvar koja je sigurna je da su djeca koja su korisnici interneta manje-više uvijek izložena riziku od cyber maltretiranja.

Gotovo 15% djece uzrasta od 9 do 12 godina imalo je priliku da svjedoči nasilju putem interneta, dok je gotovo polovina tinejdžera pogođena njime. Nastavnici osnovnih i srednjih škola takođe navode da se cyber maltretiranje dešava u 1 od 5 odjeljenja.

Neka djeca, na primjer tinejdžerke, imaju veću predispoziciju da budu na meti nasilnika. Djeca sa smetnjama u razvoju i oni za koje se smatra da su različiti uopšteno su pod većim rizikom od maltretiranja. A djeca koja doživljavaju cyber maltretiranje imaju veću vjerovatnoću da će doživjeti maltretiranje i lično u školi. Cyber maltretiranje se može dogoditi bilo gdje, gdje se djeca povezuju  putem interneta. Mnogo neprijatnih interakcija se događa putem tekstualnih poruka, aplikacija i platformi za igrice, te na društvenim mrežama.

Srećom, neke tehnološke kompanije mijenjaju funkcije kako bi pokušale zaustaviti online zloupotrebu. Većina platformi društvenih medija omogućava Vam da blokirate, ograničite ili prijavite loše ponašanje u svom internet okruženju. Instagram omogućava korisnicima da prijave objave i izbrišu neželjene komentare sa svojih objava. TikTok Vam omogućava da filtrirate komentare s negativnim ključnim riječima.

Nikada nije prerano razgovarati s djecom o nasilju na internetu i sigurnosti. Bilo da je vaše dijete zlostavljano, svjedoči tome ili vrši nasilje, razgovarajte o tome šta treba učiniti i šta spada u pozitivne obrasce ponašanja u online okruženjima.

SHARE