Roditeljski vodič za WhatsApp

WhatsApp je jedna od najpopularnijih aplikacija za čatovanje, koju koristi više od 2 milijarde ljudi u 180 zemalja. Omogućava korisnicima da šalju i primaju poruke, da obavljaju audio i video pozive, da se povezuju sa ljudima pojedinačno ili u grupama, a sve što je potrebno za korišćenje aplikacije je broj telefona. Aplikacija je ocijenjena kao primjerena za osobe starije od 16 godina.

Kada se prijavite na aplikaciju, ona skenira Vaš telefonski imenik i pronalazi kontakte koji takođe imaju WhatsApp. Postoji nekoliko informacija koje WhatsApp dijeli sa Vašim kontaktima, i to: last seen – kada ste posljednji put bili aktivni na mreži; online status –  da li trenutno koristite aplikaciju, i read receipts – informacije da li ste vidjeli poruku koju Vam je neki korisnik poslao. Ove informacije moguće je kontrolisati putem Podešavanja, i važno je da pokažete svojoj djeci kako da mijenjaju ove opcije i da održavaju svoju privatnost na WhatsApp-u. WhatsApp ima još neke funkcije fokusirane na privatnost korisnika:

  • end-to-end enkripcija – ovo znači da samo korisnici koji učestvuju u interakciji putem aplikacije mogu vidjeti sadržaj te interakcije (dok sistem ne prikuplja podatke); enkripcija je veoma dobra za privatnost korisnika i podataka, ali samim tim što se podaci ne prikupljaju od strane sistema, to znači i da ne mogu biti skenirani u potrazi za ilegalnim ili neprijerenim sadržajem, ni praćeni od strane policije ukoliko je to neophodno;
  • disappearing messages – nestajuće poruke, kako im i samo ime kaže, dozvoljavaju Vam da svojim porukama postavite „rok trajanja“ koj može biti 24h, 7 ili 90 dana; važno je naglasiti da ovo ne spriječava da se poruke prosljeđuju, čuvaju ili snimaju prije nego isteknu;
  • view once – opcija koja omogućava da se poslati foto ili video sadržaj vidi samo jednom, nakon čega postaje nedostupan, a nemoguće ga je snimati, čuvati ili proslijeđivati;
  • live location – opcija koja omogućava dijeljenje lokacije sa korisnicima u individualnoj ili grupnoj konverzaciji.

Kako možete osigurati sigurnost svog djeteta na WhatsApp-u?

Najvažnije je da se prvenstveno vi upoznate sa podešavanjima privatnosti i sigurnosti na aplikaciji. Postoje četiri glavna podešavanja kojima je moguće kontrolisati ko vidi informacije Vašeg djeteta na WhatsApp-u, i to:

  • Everyone/Svi – dozvoljava svim korisnicima da vide profilnu fotografiju, opis profila i status;
  • My contacts/Moji kontakti – dozvoljava samo Vašim kontaktima da vide ove informacije;
  • My contacts except/Moji kontakti osim… – dozvoljava Vam da odaberete samo neke svoje kontakte koji mogu vidjeti ove informacije
  • Nobody/Niko – niko nema pristup Vašim informacijama

Fabričko podešavanje na WhatsApp-u je Everyone, a možete ga promjeniti tako što ćete ući u Podešavanja/Settings putem tri tačkice u gornjem desnom uglu, a zatim u Privacy.  Ovo možete podesiti za svaki segment naloga, uključujući profilnu fotografiju, aktivnost i status, dodavanje u grupe… Najbolje je da sa djetetom prođete kroz sva ponuđena podešavanja, i da ih postavite uz objašnjenje.

Naučite djecu da koriste opcije blokiranja i prijavljivanja korisnika, i popričajte o dijeljenju lokacije (sa kime smije dijeliti lokaciju i u kojim situacijama).

Budući da daje uvid u informacije o aktivnosti korisnika, WhatsApp može da izazove pritisak da odgovorimo ljudima čak i kada nemamo vremena, nijesmo raspoloženi ili ne želimo. Zbog toga je vjerovatno najbolje da na nalozima djece vidljivost tih podataka bude isključena.

SHARE