Kada je vrijeme da razgovarate sa djecom o sigurnosti na internetu

Roditeljstvo danas uključuje podizanje djece koja su okružena tehnologijom i pametnim telefonima. Djeca provode više vremena nego ikada gledajući ekrane, i to u mlađem uzrastu. Pronalaženje ravnoteže između online i offline, postavljanje granica i vođenje tih razgovora od ključne je važnosti za stvaranje zdravog i sigurnijeg online iskustva.

Par klikova u pravom smjeru…

Tokom protekle tri godine, rezultati istraživanja su bili ohrabrujući: većina roditelja (80%) uvjerena je da će im dijete doći sa bilo kakvim problemima na internetu i već su razgovarali s njima o sigurnosti na internetu (73%).

Vrijeme ispred ekrana stalno raste – i nije iznenađujuće da je više od 60% roditelja dozvolilo djeci produženo vrijeme ispred ekrana, što je bilo neophodno za online časove (52%), učenje novih jezika (33%) ili čitanje knjiga (31%).

… ali ne i svi neophodni.

Uprkos optimizmu, svaki treći roditelj i dalje brine da djeca možda neće biti dovoljno informisana o sigurnosti na internetu. Otkriveno je i da, iako djeca dobiju svoj prvi mobilni telefon u prosjeku sa 10 godina, roditelji ne razgovaraju s njima o sigurnosti na mreži do prosječne dobi od 13 godina. Ovaj trogodišnji jaz mogao bi biti razlog zašto djeca nisu toliko informisana koliko bi trebala (i mogla) biti – posebno u uzrastu kada su najosjetljiviji na zamke i navike koje je teško prekinuti. U svakom slučaju, vođenje razgovora o sigurnosti na internetu je najbolje početi što je ranije moguće.

Nikad prerano za učenje

Roditelji vjeruju da je neobavezni razgovor sa svojim djetetom najefikasniji način da ih uključe u sigurnost na mreži (42%), nakon čega slijedi uspostavljanje pravila korišćenjem funkcija roditeljske kontrole (30%).

Pomozite djeci da budu bezbjednija na mreži

Kako se tehnologija brzo razvija, roditeljima može biti teško pronaći najnovije informacije o sigurnosti na mreži. Skoro polovina je rekla da ne znaju koje alate da koriste za praćenje aktivnosti svoje djece na mreži ili da nisu uspjeli pronaći nijedan lako razumljiv primjer sigurnosti na mreži. Srećom, na internetu postoji mnoštvo resursa koji Vas mogu uspješno edukovati na ovu temu, a na Youtube-u možete pogledati video tutorijale za podešavanja privatnosti na različitim društvenim mrežama i platformama. Nemojte dozvoliti da neznanje stane na put Vašoj misiji da zaštitite dijete od štetnih uticaja interneta. Informisanošću ne samo da učvršćujete štit koji želite da stvorite, već i demonstrirate kredibilnost i pouzdanost, što je veoma bitno u radu sa djecom.

SHARE