Pravila za korišćenje interneta za osnovce

Mala djeca možda još nisu na društvenim mrežama, ali u ovom uzrastu počinju da komuniciraju sa drugima u onlajn svijetovima. Video igre, aplikacije i web stranice (kao što su Animal Crossing ili Minecraft) su zatvorena okruženja u kojima djeca mogu istraživati, upoznati prijatelje i pustiti mašti na volju.

Jedan od izazova za roditelje je pomaganje djeci da izbalansiraju vrijeme provedeno igrajući se u ovim online svjetovima – što ih može privući na duge periode – i vrijeme provedeno van mreže. I, iako online svijetovi imaju pravila ponašanja, neka djeca pronalaze načine da ih zaobiđu. Važno je razgovarati s djecom kada prvi put predstavljate ove igre o tome kako izbjeći i odgovoriti na štetno ponašanje.

Djeca mlađa od 6 godina vjerovatno ne bi trebalo da se igraju u virtuelnim svijetovima. Ako vaša djeca još ne znaju čitati ili pisati, lako će se unervoziti u online svjetovima. Umjesto toga, potražite predškolske igrice koje su dizajnirane za djecu ovog uzrasta.

Postavite naloge zajedno. Zajedničkim kreiranjem korisničkih imena i lozinki možete provesti svoju djecu kroz osnove sigurnog i prikladnog ponašanja na mreži.

Pobrinite se da vaša djeca nikada ne dijele svoje lozinke. Djeca često drugoj djeci daju svoje lozinke za pomoć u igri. Objasnite da davanje lozinke nije sigurno i može biti štetno za Vaše dijete.

Ako ne biste dozvolili svojoj djeci da se igraju bez nadzora, nemojte im dozvoliti da sami idu na internet. Zapamtite, društvene vještine koje unose u online svjetove su iste one koje imaju (ili nemaju) u stvarnom životu.

Držite uređaje na vidljivom mjestu u kući. Ovo omogućava Vama ili drugim članovima porodice da imate nadzor nad svojim dijetetom dok koristi internet.

Sami pregledajte aplikacije i web stranice koje dijete želi da koristi. Obavezno provjerite aplikacije i web stranice prije nego što dozvolite svojoj djeci da ih koriste. Nemojte se zadovoljiti najpopularnijim aplikacijama, igrama i web stranicama. Potražite one koje odgovaraju interesovanjima Vašeg djeteta ili imaju obrazovni aspekat.

Postavite vremenska ograničenja. Pobrinite se da igra na mreži bude u ravnoteži s igrom van mreže i drugim aktivnostima koje su dobre za fizičko, emocionalno i mentalno zdravlje Vašeg djeteta.

Razgovarajte o tome kako se ponašati na mreži. Naučite svoju djecu jednom dobrom pravilu: ako ne bi nekome nešto rekli u lice, ne bi trebali to reći ni na internetu.

Pokažite djeci kako da prijave loše ponašanje. Ako djeca ikada vide nešto zbog čega se osjećaju nelagodno, uznemireno, tužno ili zabrinuto, objasnite im da bi to trebali reći Vama ili odrasloj osobi kojoj vjeruju. Pokažite svojoj djeci kako prijaviti neprikladan sadržaj ili blokirati druge korisnike. Objasnite da je ovo zdrav način da igre i aplikacije budu bezbjedne i zabavne za sve.

Razgovarajte o novcu i šta on znači za vašu porodicu. Neke web stranice se oslanjaju na korisnike koji će da kupe dodatke. Objasnite svoje porodične vrijednosti oko trošenja novca na internetu. Budite jasni o tome šta očekujete da Vaše dijete uradi kada naiđe na mogućnosti za kupovinu unutar igre.

SHARE