Savjeti za integraciju medijske pismenosti u učionici

Iako je medijska pismenost sada dio zvaničnih nastavnih planova i programa, prečesto se izostavlja ili se površno tretira u učionicama. Ovo je rezultat niza faktora, kao što su ograničeni pristup opremi, nedostatak povjerenja nastavnika u materijal, a posebno percepcija medijskog obrazovanja kao „proizvoda“ u doba standardizovanog testiranja i sveobuhvatnih nastavnih planova i programa.

Evo nekoliko saveta kako medijsko obrazovanje učiniti smislenim i integrisanim dijelom vaše učioničke prakse:

 

Iskoristite „poučne trenutke“

Kada učenici imaju slobodnog vremena, iskoristite priliku da slušate o čemu pričaju. Najverovatnije je to povezano sa medijima koje gledaju, prate i slušaju! Aktuelne vijesti, blokbaster filmovi i krahovi slavnih su sjajne prilike za analizu medija.

 

Dajte učenicima priliku da stvaraju medije, a ne samo da ih analiziraju

Iako medijsko obrazovanje nije samo stvaranje medija, ono je njegov ključni dio: ne postoji zamjena za praktično iskustvo koje bi djeci pomoglo da shvate kako stvari poput uređivanja i muzike mogu uticati na način na koji film ili TV emisija utiču na nas emocionalno. Telefoni sa kamerom, scenariji, pa čak i kolaži iz časopisa su sve pristupačnije i jednostavne opcije za uvođenje medijske produkcije u učionicu.

 

Počnite i završite sa ključnim konceptima

Medijsko obrazovanje i svijet medija mogu se osjećati neodoljivim kada počnete da ih analizirate. Ako se uvijek vraćate na ključne koncepte medijske pismenosti, možete spriječiti da ih zanemarite, dok analizirate medijske proizvode ili kulturne artefakte.

 

Shvatite da djeca – i odrasli – uživaju u medijima

Važno je da nemate negativan pristup medijskom obrazovanju. Naučite djecu da kritikovanje nije nužno isto što i kritički pregled i da možemo da identifikujemo problematična pitanja u medijima koje volimo, da razgovaramo o tome, a da ne izgubimo zadovoljstvo u njima. Ne zaboravite da pogledate pozitivne primjere kada razgovarate o stvarima kao što su rod, stereotipi i tako dalje.

 

Učite o medijima, ne samo uz medije

Nije dovoljno samo koristiti medije u učionici, već učenici moraju i da uče o medijima. Svaki put kada koristite medije u učionici, potražite priliku za medijsko obrazovanje: na primjer, ako prikazujete filmsku verziju predstave ili knjige, neka učenici analiziraju razlike između njih koristeći ključne koncepte. Po čemu se komercijalna razmatranja filma razlikuju od onih u knjizi ili komadu? Koje tehničke razlike mijenjaju način na koji se priča priča? Kako se očekivanja filmske publike razlikuju od očekivanja predstave ili knjige? U čemu su vrijednosti i pretpostavke filmskih stvaralaca slične ili različite od originalnih autora? Kako sve ove razlike utiču na eksplicitno ili implicitno značenje?

 

Učite ih da postavljaju pitanja a ne da uče odgovore

Iako se možda osjećate snažno u vezi sa nekim problemom ili medijskim proizvodom, dajte svojim učenicima prostora da sami donesu zaključke. Ovo je posebno važno kada se bavite pitanjima kao što su stereotipi ili percepcija tijela, gde vaši učenici (i vi!) vjerovatno već imaju čvrsta mišljenja: morate da prikažete praksu korišćenja kritičke analize, a ne emocije, koja bi dovela do zaključka.

 

Borite se protiv percepcije da „nije važno“

Učenici često pokušavaju da izbjegnu razgovor o implikacijama medijskih proizvoda govoreći „to je samo TV emisija“ – ili video igrica, ili muzički video, itd. Podsjetite učenike da mediji mogu imati značenje čak i ako ih kreatori nisu planirali, i da se oslanjamo na medije koliko i na bilo šta drugo što nas upoznaje sa svijetom. Na primjer, istraživanje je ubjedljivo pokazalo da korišćenje medija može uticati na to kako vidimo druge i kako vidimo sebe, čak i ako to ne shvatamo – stanje poznato kao implicitna ili nesvesna pristrasnost – i prisustvo ili odsustvo različitih grupa u medijima pokazalo se da utiče na to kako se ljudi osećaju prema tim grupama.

 

Procijeniti i ocijeniti rad na medijskoj pismenosti

„Da li će ovo biti na testu?“ Uradivši formalnu procjenu i evaluaciju medijske pismenosti u radu učenika, saopštavate im da je ona vrijedna i važna. Uvjerite se da su vaše evaluacije dobro osmišljene i objektivne kao i za sve druge zadatke i držite ih doslednim: kada ste u nedoumici, vratite se ključnim konceptima da biste procijenili znanje, razumijevanje, uvid i vještinu vaših učenika.

 

 

Neka učenici pripreme svoje medije

Da bi se učenici više angažovali, potražite mogućnosti za njih da rade na medijskoj pismenosti svojim izborom medijskih proizvoda. Možete se nositi sa nedoumicama u vezi sa sadržajem tako što ćete jasno iznijeti svoja očekivanja i dio šeme evaluacije (etička i odgovorna upotreba medija je ključni dio medijske pismenosti) i tako što ćete učenicima dati samo odlomke medijskih proizvoda za grupu studenata ili čitav razred.

 

Budite u toku sa medijskim trendovima i razvojem

Ne morate da budete stručnjak za medije da biste podučavali medijsku pismenost, ali pomaže da budete upoznati sa time šta djeca gledaju, igraju, čitaju i slušaju, a da ne spominjemo šta rade na mreži. Ovo je odlična prilika da dozvolite djeci da budu stručnjaci i da vas nauče o najnovijim stvarima!

Izvor: https://mediasmarts.ca/
https://unsplash.com/@neonbrand

SHARE